جستجو
برگشت به همه

ارتباط طراحی صفحه با موتور ساعت

ارتباط طراحی صفحه با موتور ساعت

تا به حال به نحوه ی قرار گرفتن اِلمان ها و اجزای مختلف روی صفحه ی ساعت دقت کرده اید؟ آیا می دانید اصطلاحاتی مانند ساعت سه موتوره یا مولتی فانکشن، ارتباط مستقیمی با کالیبر ( شماره ) موتور استفاده شده در ساعت مچی شما دارد؟ پاسخ این سوالات را می توانید در این مطلب مرور کنید.

اگر چند لحظه ای در مقابل ویترین یک ساعت فروشی توقف کنید، تعداد زیادی ساعت مشاهده می کنید که هر کدام از آنها خصوصیات منحصر بفردی دارند؛ تا حدی که مقایسه کردن آنها به علت وجود تنوع زیاد، به هیچ عنوان ساده نیست و باعث سردرگمی شما می شود.

مهم ترین دلیلی که موجب ایجاد این تنوع شده، کالیبر متفاوت موتورهای مورد استفاده در ساخت این ساعت ها است که طبق بررسی های صورت گرفته تعداد این تنوع به بیش از چند صد مدل می رسد. این کالیبر موتورها در اغلب برندها مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر شرکت های تولیدکننده موتور ساعت، کالیبرهای استانداردی را تولید می کنند و برندها بر مبنای رعایت این کالیبر ها در طراحی ساعت های خود، ضمن استفاده از این موتورها، در نهایت ساعت های متنوعی را تولید می کنند. در ادامه به معرفی نمونه هایی از کالیبرهای کرنوگراف ساخت شرکت میوتا ژاپن و ارائه نمونه هایی از موارد لستفاده شده از این موتور در چند برند خواهیم پرداخت.

 

کالیبر 0S20

این کالیبر موتور از پرمصرف ترین کالیبرهای ساعت است و اغلب برندهای معتبر و حتی ارزان، به علت علاقه ی مصرف کنندگان، مدل هایی را با این کالیبر موتور تولید کرده اند. موتور 0S20 کرنوگراف است و علاوه بر ظاهر مرسوم ساعت های عقربه ای دارای سه موتور دیگر در موقعیت های ذیل و با کاربری متفاوت است:

- موتور موقعیت ساعت 3: نشان دهنده 24 ساعت شبانه روز (AM/PM)

- موتور موقعیت ساعت 6: نشان دهنده ثانیه شمار اصلی ساعت

- موتور موقعیت ساعت 9: نشان دهنده دقیقه شمار کرنو

عقربه ثانیه شمار بزرگ، وظیفه ثانیه شمار کرنو ساعت را به عهده دارد. کرنوگراف ساعت با دکمه ی A فعال و با همان دکمه متوقف می شود. بازگرداندن ساعت به موقعیت اول و یا اصطلاحاً ریست کردن کرنوگراف با دکمه ی B انجام می شود. همچنین تقویم بین عدد 4 و 5 قرار دارد.برای مثال طرح صفحه سه برند LORUS,CITIZEN,FESTINA,JWB را می توانید مشاهده کنید.

 

کالیبر 0S10

 

 

کالیبر موتور 0S10 نیز از جمله کالیبر موتورهایی است که قطعاً با آن مواجه شده اید. این کالیبر نیز مشابه کالیبر 0S20 دارای 3 موتور در موقعیت ها و کاربری ذیل است:

 

- موتور موقعیت ساعت 6: ثانیه شمار اصلی ساعت

 

- موتور موقعیت ساعت 9: ساعت شمار کرنو

 

- موتور موقعیت ساعت 12: دقیقه شمار کرنو

 

عقربه ثانیه شمار بزرگ هم وظیفه ثانیه شمار کرنو را دارد و دکمه ها نیز همان کارکرد کالیبر 0S20 را دارند. تقویم این کالیبر روی عدد 3 قرار گرفته است.نمونه ای از این موتور را می توانید در برند های SEIKO و LORUS ببینید.

 

 

 

 

کالیبر 0S21

کالیبر 0S21 در ساعت هایی که طرح های خاص دارند بیشتر دیده می شود. در این کالیبر دو موتور در موقعیت ها و کاربری ذیل دیده می شود:

- موتور موقعیت ساعت 3: نشان دهنده 24 ساعت شبانه روز (AM/PM)

- موتور موقعیت ساعت 9: نشان دهنده دقیقه شمار کرنو

- کارکرد عقربه ثانیه شمار و دکمه ها نیز مشابه 0S10 و 0S21 است.

برند های FESTINA و JBW از این موتور ها استفاده کرده اند.

 

 

 

نظرات
نظر خود را وارد نمایید. بستن